October 19, 2015

Image Credit:

Top 8 Decklist from the October 17th 2K Wizardtower.com Open Championship

Last Saturday the Wizard’s Tower held one of its quarterly 2k Open Championships. The tournament started off with 5 rounds of Standard in which the top 24 players advance to 3 rounds of Draft. The finals involved a cut to top 8 Standard. There was a prize slit near the end, however based on final standings here are the top 8 decks.

Enjoy the local meta data and congrats to the winners.

1st place Paul Czuboka with RB Aggro

Creatures: (26)
Bloodsoaked Champion
Flamewake Phoenix
Forerunner of Slaughter
Goblin Heelcutter
Kolaghan, the Storm’s Fury
Makindi Sliderunner
Thunderbreak Regent
Zurgo Bellstriker

Spells: (10)
Draconic Roar
Murderous Cut
Wild Slash

Lands: (24)
Bloodstained Mire
Mountain
Polluted Delta
Smoldering Marsh
Swamp
Wooded Foothills

Sideboard: (15)
Complete Disregard
Duress
Foul-tongue Invocation
Kolaghan’s Command
Self-inflicted Wound
Wild Slash

2nd place Ben Moir with CTRL + ALT + Delete

Creatures: (11)
Den Protector
Greenwarden of Murasa
Siege Rhino
Tasigur, the Golden Fang

Planeswalkers: (5)
Nissa, Vastwood Seer
Ob Nixilis Reignited

Spells: (18)
Abzan Charm
Despise
Languish
Reave Soul
Ruinous Path
Utter End

Lands: (26)
Canopy Vista
Caves of Koilos
Forest
Llanowar Wastes
Sandsteppe Citadel
Shambling Vent
Smoldering Marsh
Swamp
Windswept Heath
Wooded Foothills

Sideboard: (15)
Arashin Cleric
Duress
Hidden Dragonslayer
Languish
Painful Truths
Palace Siege
Self-inflicted Wound
Surge of Righteousness
Ugin, the Spirit Dragon
Ultimate Price
Utter End

3rd place David Schnayer with Blue-White Control

Planeswalkers: (9)
Gideon, Ally of Zendikar
Jace, Vryn’s Prodigy
Narset Transcendent
Ugin, the Spirit Dragon

Spells: (25)
Clash of Wills
Dig Through Time
End Hostilities
Gideon’s Reproach
Negate
Ojutai’s Command
Planar Outburst
Scatter to the Winds
Secure the Wastes
Swift Reckoning
Utter End

Lands: (27)
Flooded Strand
Haven of the Spirit Dragon
Island
Mage-Ring Network
Plains
Polluted Delta
Prairie Stream
Sunken Hollow
Tranquil Cove

Sideboard: (15)
Arashin Cleric
Celestial Flare
Disdainful Stroke
Dragonlord Silumgar
Dragonlord’s Prerogative
Gideon, Ally of Zendikar
Gideon’s Reproach
Hallowed Moonlight
Ojutai’s Command
Secure the Wastes
Soulfire Grand Master
Utter End

4th place Ryan Prager with RHINO-MITE

Creatures: (12)
Den Protector
Nissa, Vastwood Seer
Siege Rhino
Tasigur, the Golden Fang

Planeswalkers: (4)
Ob Nixilis Reignited
Sorin, Solemn Visitor
Ugin, the Spirit Dragon

Spells: (19)
Abzan Charm
Celestial Flare
Despise
Languish
Read the Bones
Reave Soul
Ruinous Path

Lands: (23)
Canopy Vista
Caves of Koilos
Evolving Wilds
Forest
Llanowar Wastes
Plains
Sandsteppe Citadel
Shambling Vent
Swamp
Windswept Heath

Sideboard: (15)
Duress
From Beyond
Gideon, Ally of Zendikar
Rakshasa Deathdealer
Read the Bones
Surge of Righteousness
Ultimate Price
Utter End

5th place Evan Berry with Dark Jeskai

Creatures: (8)
Dragonmaster Outcast
Mantis Rider
Soulfire Grand Master
Wingmate Roc

Planeswalkers: (6)
Gideon, Ally of Zendikar
Jace, Vryn’s Prodigy

Spells: (20)
Crackling Doom
Dig Through Time
Dispel
Fiery Impulse
Jeskai Charm
Ojutai’s Command
Roast
Utter End
Wild Slash

Lands: (26)
Bloodstained Mire
Evolving Wilds
Flooded Strand
Island
Mountain
Mystic Monastery
Nomad Outpost
Plains
Polluted Delta
Prairie Stream
Smoldering Marsh
Sunken Hollow

Sideboard: (15)
Disdainful Stroke
Dispel
Dragonlord Silumgar
Felidar Cub
Mastery of the Unseen
Radiant Flames
Stratus Dancer
Surge of Righteousness
Tragic Arrogance

6th place Andrew Noworaj with Rg

Creatures: (14)
Abbot of Keral Keep
Lightning Berserker
Makindi Sliderunner
Monastery Swiftspear
Zurgo Bellstriker

Planeswalkers: (1)
Chandra, Fire of Kaladesh

Spells: (24)
Atarka’s Command
Become Immense
Dragon Fodder
Hordeling Outburst
Temur Battle Rage
Titan’s Strength
Wild Slash

Lands: (21)
Bloodstained Mire
Cinder Glade
Forest
Mountain
Windswept Heath
Wooded Foothills

Sideboard: (15)
Arc Lightning
Fiery Impulse
Hangarback Walker
Rending Volley
Roast
Thunderbreak Regent

7th place Min Zhang with BYOL

Creatures: (12)
Gilt-Leaf Winnower
Hangarback Walker
Nissa, Vastwood Seer
Siege Rhino
Wingmate Roc

Planeswalkers: (5)
Jace, Vryn’s Prodigy
Ob Nixilis Reignited

Spells: (18)
Abzan Charm
Bring to Light
Complete Disregard
Crackling Doom
Crux of Fate
Languish
Murderous Cut
Ruinous Path
Sultai Charm
Ugin’s Insight
Ultimate Price
Utter End

Lands: (25)
Bloodstained Mire
Canopy Vista
Cinder Glade
Flooded Strand
Forest
Island
Lumbering Falls
Plains
Polluted Delta
Prairie Stream
Shambling Vent
Smoldering Marsh
Sunken Hollow
Swamp
Windswept Heath

Sideboard: (15)
Arashin Cleric
Complete Disregard
Duress
Exert Influence
Gideon, Ally of Zendikar
Ob Nixilis Reignited
Radiant Flames
Surge of Righteousness
Ultimate Price
Utter End

8th place Justin Hebert with Abzan

Creatures: (20)
Deathmist Raptor
Den Protector
Hangarback Walker
Hidden Dragonslayer
Nissa, Vastwood Seer
Siege Rhino

Planeswalkers: (3)
Gideon, Ally of Zendikar
Sorin, Solemn Visitor

Spells: (11)
Abzan Charm
Dromoka’s Command
Murderous Cut
Ruinous Path
Utter End

Lands: (26)
Canopy Vista
Caves of Koilos
Forest
Llanowar Wastes
Plains
Sandsteppe Citadel
Shambling Vent
Windswept Heath

Sideboard: (15)
Arashin Cleric
Hidden Dragonslayer
Ruinous Path
Self-inflicted Wound
Surge of Righteousness
Tragic Arrogance
Transgress the Mind
Utter End
Valorous Stance